Mateřská škola Ratměřice, okres Benešov
Ratměřice

O školce

Počátky mateřské školy sahají do r. 1979, kdy byla postavena dvoupatrová budova pro dvoutřídní MŠ. Stavba je zachována s malými změnami dodnes. V r. 1995 byla mateřská škola zrušena pro nedostatek místních dětí. Znovuotevřena byla v roce 1997 na dobu 9 let. Ve školním roce 2006/2007 byla opět uzavřena pro nedostatek dětí a svoji činnost obnovila po roce jako jednotřídní MŠ se 13 zapsanými dětmi. Ve školním roce 2012/2013 je již naplněna kapacita školy. V budově se nachází Mateřská škola a Obecní úřad, v přízemí jsou garáže s požární technikou, klubovna SDH a hasičské muzeum. Budova mateřské školy se nachází ve středu obce, v blízkosti též dopravní obsluha. Zřizovatelem školy je Obec Ratměřice s 290 obyvateli.

Obec je svou polohou a dostatkem přírodních a historických zajímavostí ideálním místem pro výlety. Prochází zde pěší turistické trasy, obec vybudovala naučnou stezku, rovněž zde vedou cyklotrasy Mikroregionu Džbány a Kraje blanických rytířů. Náves a kostel sv. Havla obklopují vzrostlé lípy a velkou chloubou je zámecký park se vzácnými dřevinami.

Škola se nachází v krásném přírodním prostředí, které vybízí předškolní vzdělávání zaměřit na poznávání okolního světa, v němž se mohou děti svobodně pohybovat. Přitom jsou vedeny k tomu, aby se k přírodě chovaly co nejšetrněji a aby o ni uměly pečovat.

MŠ Ratměřice má dlouholeté zaměření školy na environmentální vzdělávání a pracuje podle Školního vzdělávacího programu „Vesele do přírody“. Jsme několikaletými členy v celostátní síti mateřských škol Mrkvička. Součástí předškolního vzdělávání je začlenění dětí se specifickými vzdělávacími potřebami a poskytnutí podpůrných opatření asistentem pedagoga.

Vnitřní prostory jednotřídní MŠ odpovídají kapacitě 22 dětí. Provoz školy zajišťují 2 pedagogické pracovnice a 1 provozní zaměstnanec. Stravování je zajištěno smluvně s dodavatelem ICSS.

Mateřská škola využívá sportovní areál TJ, jehož součástí je dětské hřiště. Bylo budováno svépomocnou prací rodičů od roku 2007, postupně se rekonstruuje a přetváří v Přírodní zahradu. Od r. 2016 svépomocí obnovujeme zeleň a vysazujeme okrasné i užitkové keře. V okolí školy máme rozmanitou přírodu na dosah ruky. Při procházce obcí se rozhodujeme, zda půjdeme dále na louku, pole, k rybníku, k lesu, po naučné stezce či na hřiště. Směr a volbu procházky domlouváme za účasti dětí. Plánujeme také výlety po okolí - CHKO Blaník, Ekocentrum Vlašim, Votice, Čapí hnízdo, kulturní památky, ICSS Odlochovice, exkurze na farmy, do skleníků apod.

Spolupracujeme s obcí, místními spolky (TJ, hasiči, myslivci), Občanským sdružením, zemědělskou společností i s veřejností. Vzájemně se obohacujeme nabídkou akcí se sousedními MŠ a ZŠ. V minulosti jsme úspěšně integrovali děti s mentálním postižením z ICSS Odlochovice. Jsme rádi, že se nám podařilo postupně začlenit děti s postižením do kolektivu zdravých lidí a učit se vzájemné toleranci a přátelství k druhým. Tuto zkušenost si poneseme po celý život. Spolupráce s ICSS Odlochovice nadále pokračuje, jednotlivými kulturními akcemi se doplňujeme a poskytujeme oboustranné naplnění.

O školce

Motto:
„Na paloučku u lesa zpíváme si hopsasa,
z domova jen krůček
už je tu potůček.